Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavileri tamamlanan 4 deniz kaplumbağası ile yuvadan yeni çıkan 25 yavru kaplumbağa Avrupa’nın en iyi plajları arasında gösterilen Dalyan’daki İztuzu Plajı’ndan denize bırakıldı.

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (DEKAMER) tedavileri tamamlanan 4 yetişkin carettacaretta ile yuvadan yeni çıkan 25 yavru kaplumbağa denize bırakıldı.

Farklı nedenlerle yaralanan  “Mava”, “Uğurlu”, “Efe ” ile “Tonyukuk” isimleri verilen deniz kaplumbağalarının tedavileri, DEKAMER’de tamamlandı.

DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska’nın yaptığı bilgilendirmenin ardından düzenlenen törenle 4 yetişkin deniz kaplumbağası ile yuvadan çıkan 25 yavru carettacaretta denize bırakıldı.

Törene katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, koruma altındaki İztuzu Plajı’nın carettacarettaların en önemli yumurtlama alanı olduğunu belirtti.

DEKAMER’de yaralı kaplumbağaların tedavilerinin yapıldığını ve bilimsel veriler elde etmek amacıyla bu hayvanlara çip takıldığını söyleyen Birpınar, şöyle konuştu:

“Bizim arzumuz, bu canlıların doğal ortamlarının devam etmesi, yaşaması. Bunların ne kadar faydalı hayvanlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Denizin içerisindeki otları biçip, oksijeni yükseltiyorlar. Denizi havalandırıyor, oksijen veriyorlar. Dolayısıyla bir sürü faydası olan hayvanlar. Biz bunları korumak, kollamak zorundayız.”

YAŞAM ALANLARINI KORUMALIYIZ…

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan da İztuzu Plajı’nın en iyi korunan plajlardan olduğunu, burası denilince de akla carettacarettaların geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Üzerlerine takılan çiplerle bilim insanlarımız kaplumbağaların serüvenini izleyecekler ve karşılaştıkları tehditleri takip edebilecekler.

Onların yaşam alanlarını ve göç yollarını her türlü tehditten korumalıyız. Balıkçılık faaliyetlerinin ve deniz taşıtlarının zarar vermesinin önüne geçmeliyiz ve her tür deniz kirliliğine engel olmalıyız. Denizleri özellikle plastiklerden arındırmalıyız.

Avrupa’nın en iyi plajları arasında gösterilen Yeryüzü Cenneti Muğla’mızın İztuzu Plajında yaptığımız etkinliğe bölgemizde tatil yapan yerli ve yabancı misafirlerimiz yoğun ilgi gösterdiler.”

Törene, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, Belediye Başkanı AlimUzundemir ile birçok kişi katıldı.